fbpx

The Blog Single

 • Paskalya Bayramı hakkında bilmemiz gereken 5 şey

  1. Paskalya Bayramı nedir? Neden kutlanır?

  Baharın gelişini simgeleyen Paskalya, birçok insanın eğlendiği harika bir etkinliktir. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir. Paskalya Kutlamaları, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsamaktadır. Paskalya Günü’nde (Diriliş Günü) sona erer. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler  (Paskalya çöreği) yapılır; yumurta (boyalı paskalya yumurtası) haşlanır; mumlar yakılır; dualar okunur. Dünyanın dört bir yanındaki kutlamalar, renkli görüntülere sahne olmaktadır. Mart sonundan Nisan sonuna kadar devam eden Paskalya dönemi, çeşitli etkinliklerle kutlanır.

  1. Paskalya Bayramı ne zaman kutlanır?

  Paskalya bahar ekinoksundan (21 Mart) sonraki ilk dolunayın ardından gelen Pazar günü kutlanır. Bu nedenle Paskalya, Gregoryen Takvimi’ne göre 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki Pazar günlerinden birine denk gelir. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Paskalya)

  1. Paskalya Bayramı kutlamak için nerelere gidilir?

   a)    21 Nisan 1878’de, ilk Beyaz Saray Paskalya Yumurtası Roll, parlak renkli yumurtalarını     yuvarlamak üzere çocuklar için ideal bir yer olan eğimli Güney Lawn’da gerçekleşti. Festival etkinliği şimdi Washington’da ki Başkanlık evinde yıllık bir gelenektir. Paskalya pazartesi günü yapılacak ve ahşap yumurtalar Maine’deki Wells Wood Turning & Finishing tarafından üretilmektedir.

  b) İngiltere’deki kutlamalarda çeşitli müsabaklar düzenlenir. Yarışmacılar Cumartesi günü Oxford’da ki pitoresk Abbey Bahçeleri’n de yumurta ve kaşıklarına yapışan bahçelerin etrafında sprint yapar. Dünya Eggbert’in Maceraları Yumurta ve Kaşık Şampiyonaları kitabında geçtiği gibi dünya rekoru girişiminin bir parçası olarak devasa bir devekuşu yumurtasına sahip olacaktır.

  c)   Florida’da ki en büyük ve en eski Paskalya yumurtası avlarından biri, Bonita Springs’te ki Royal  Scoop tarafından işletilmektedir. İkonik dondurma dükkanı, caddede boş bir yeri yaklaşık 24000 yumurtayla doldurmak için New Life Kilisesi ile birlikte çalışır. Etkinlikte, 23 Yıllık Paskalya Yumurtası Avı ve Oyunları olacak ve aktiviteye yüzlerce çocuğun katılması bekleniyor. Av, 2-5 ve 6-10 olmak üzere iki yaş grubuna ayrılmıştır.

  d) Dev Paskalya yumurtaları Noosa, Queensland’da ki Sofitel Noosa Pacific Resort’un şefi Woody Theurelof tarafından koyu ve beyaz çikolatadan oluşturuldu ve fuayede de sergilendi. Woody, tesise vardıklarında konuklarını büyüleyen evden ve tatillerden uzaktayken gençler için heyecan yaratan bir ekran yapmak istediğini söyledi.

  1. Paskalya Bayramında ne alınır?

  Paskalya şeker ve çikolatalar çokça vardır. Paskalya kutlamaları, yumurtaların ve özellikle çikolatalıların tadını çıkarmanın zamanı! İşte dünyanın dört bir yanında gerçekleşen Paskalya yumurtası temalı etkinliklerden bazıları, çikolata yumurtalarını,  haşlanmış yumurtaları ve hatta ahşap olanları da içerir!

        

   

  1. Paskalyada ne yenir?

  Şefler 15.000 yumurta ile devasa bir omlet yapmak için Paskalya Pazartesi günü çıkarlar! 1972’den beri her yıl büyük bir omlet yaparlar. Kasabadaki herkes omleti bedava yemek için davet edilir. Efsaneye göre, 19. yüzyılın başlarında Napolyon ve ordusu Bessières kasabasında bir gece  kaldı. Handa muhteşem bir omlet yedi. Kasaba halkının ordunun dev bir omletini hazırlamak için kasabadaki bütün yumurtaları toplamasını emretmesi çok etkileci oldu. Paskalya omletlerini yemenin Fransız geleneğini başlattığı söylenir. O zamandan beri, Bessières halkı fakirleri beslemek için her yıl omlet yaptı. 1973’te bütün kasaba için dev bir omlet yapmaya başladılar. Gelenek, diğer ülkelere de yayıldı.

   

   

  Ve bunlara ek olarak çikolata ve şekerler paskalyada çokça yenmektedir.

   

  Ve son olarak da paskalya çöreği olmazsa olmazlardandır.

  http://www.nefisyemektarifleri.com/paskalya-coregi-nasil-yapilir/(nasıl yapıldığına ulaşabilirsiniz)

  s

  Paskalya bayramı, pek çok dini bağrında yaşatan ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Asırlardır bu bereketli toprakların renkleri olan, acıyı ve tatlıyı paylaştığımız, dostluk ve kardeşlik duygularıyla bir arada yaşadığımız tüm dostlarımızın Paskalya Bayramı kutlu olsun.

0 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top