fbpx

The Blog Single

 • 19 Mayıs’ta görülecek 6 yer.

  19 Mayısta gidilebilecek 6 yer:

  Mayıs ayında gidilmesi en keyifli yerler; Budapeşte, Prag ve Viyana’yı kapsayan Orta Avrupa turları ve Venedik, Floransa, Roma’dır. Ayrıca Balkanları merak edenler içinde en güzel zaman bahar aylarıdır.

  1. Budapeşte:

  Işıl ışıl sokakları, birbirinden lezzetli yemekleri, tarihi yapısı ve turistik yerleri çok güzeldir. Budapeşte’de gezmek için 2 gün yeter diyenlere inanmayın. Bunun nedeni turistik yerler dışında yemek, içmek, eğlenmek için birçok alternatif sunması. Margaret Adası Budapeşte’de gidilmesi gereken yerlerden biridir. Burada ünlü Japon Bahçelerine gidilmesini tavsiye ederiz. Ayrıca yeşilliklerin arasında dinlenmek ve keyif yapmak istiyorsanız Hösök Tere (Heroes’ Square) yakınında olan City Park’ı öneririz. İçerisinde 16 farklı havuz bulunan Budapeşte’nin en ünlü termal havuzu Szechenyi’de serinlemek için harika bir deneyim olabilir.

  2. Prag:

  En güzide tatil yerlerinden biri olan Prag, Mayıs ayında gidilmesi gereken yerlerden biridir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Orta Bohemya‘da Vltava Nehri‘nin üzerinde yer alıyor. Prag “Altın Şehir”, “Avrupa’nın Kalbi” ve “Masal Şehri” gibi isimlerle de anılmaktadır. Prag da ulaşım çok kolaydır; fakat yürüyerek gezmeniz daha iyi olur çünkü her sokağın ayrı bir hikâyesi vardır.  Önemli bir bilgi olarak; Prag metrosunun bazı hatları 24 saat çalışmaktadır. Vltava Nehri üstüne 18 köprü inşa edilen en ünlüsü Karluv Most olan efsane bir nehirdir. Nehrin içinde 8 ada bulunmaktadır. Prag’ın nostaljik köprülerinden birinin üzerinde o müthiş atmosferi bu 19 Mayısta tatmalısınız. Prag hakkında bir şey okuyan herkes Old Town’u duymuştur. Barok eserlerin, meydan dizilişinin, Katolik mimari etkisi ve köprülerinin sergilendiği bir yerdir. Prag’ın tarihi kısımlarından biri olan Wenceslas Square, UNESCO dünya tarih mirası listesindedir. Buraya da gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bunlara ek olarak da gidilebilecek çok miktarda yer vardır. Bunlar; Rudolfinum, Prag Kalesi, Royal Garden, Kampa Adası, Tyn Church, Karel (Charles) Köprüsü, Lennon Duvarı, Petrin Tepesi. Prag Mayıs ayında gidilebilecek güzel şehirlerden biridir.

   

  3.Viyana:

  Viyana diğer Avrupa ülkelerine göre biraz pahalı bir şehirdir. Bunun nedeni de şehrin çok turistik ve popüler olmasıdır. Viyana’da adım başı bir tarihi bina ve müze görebilirsiniz eğer sanata meraklıysanız Viyana tam size göre. Viyana Opera Balosuna kesinlikle gitmelisiniz. Bu 19 Mayıs’ta Viyana’ya gidecekseniz bu noktalara uğramalısınız; Stephansplatz, Wiener Riesenrad, Hundertwasser Evi, Tiergarten Schönbrunn.

   

   

   

   

   

  4. Venedik:

  Venedik şehri, akarsuların taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşan adacıklar üzerine kuruludur. Şehirdeki yapılar ise ağaç kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Bu durum şehre ayrı bir hava katmaktadır ve birçok insan bu büyüleyici yapıları görmek için buraya gelir. En önemli bölgelerinden biri ‘Büyük Kanal’ bölgesidir. Rialto Köprüsünden gün batımını izlemek ve bu büyüleyici atmosferde zaman geçirmenin tam zamanı bahar aylarıdır. Quideca Adası’nın kenarından gondollar geçerken sol tarafınızda Santa Maria Della Salute Kilisesi göze çarpmaktadır. Ve bunlara ek olarak gidilebilecek yerler; (Piazza San Marco), Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco), Ahlar köprüsüdür.(Ponte dei Sospiri)

   

   

   

   

   

   

   

  5.Floransa:

  İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Floransa’nın en güzel yerleri müzeleridir. Floransa’nın en büyük müzesini görmek isteyenler için Palazzo Pıttı harika bir yerdir. Sarayın içinde görülmeye değer birçok yer vardır. Ayrıca Raffaello’nun eserlerini görmek istiyorsanız da yine sarayın içindeki Galleria Palatina bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Rönesans bahçesinde gezmek isteyenler için Boboli bahçeleri harika bir yerdir. İtalya’nın en çok ziyaret edilen sanat galerisini görmek isteyenler için Uffizi tercih edilebilir. Ve bunlara ek olarak Vasari Koridoru, Galileo Müzesi, Michelangelo Meydanı gidilebilecek yerler arasındadır.

   

   

  6.Roma:

  Eşsiz açık hava müzesiyle 3000 yıllık Batı medeniyetinin halen yaşayan bir parçası olarak keşfetmesi oldukça zevkli, özel bir şehirdir. Size kendinizi zaman tünelinde yolculuktasınız gibi hissettirir. Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biridir, tarihi doku içerisinde keyifle gezilebilir. Roma herkese aradığını verebilecek derinlikte bir şehirdir ve bu yüzden bu 19 Mayıs’ta gitmek isterseniz birçok tur şirketinin üç günlük seyahatlerinden faydalanabilirsiniz. Size ilk olarak Santa Maria Maggiore Bazilikası’nı ziyaret etmenizi öneririz. Ardından da Kolezyum, Antik Roma, Vatikan, Spagna Meydanı ve İspanyol Merdivenleri’ne gitmenizi tavsiye ederiz.

  Bu 19 Mayısta güzel yerler gezmeniz dileğiyle…

   

0 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top